معادن سلستین شهرستان بهمئی استان کهگیلویه و بویر احمد، آغازی که به آستانه انجام رسید

یکی از برنامه های طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس در کشور، تعیین تکلیف و برنامه ریزی برای فعال سازی معادن استان های مختلف بر اساس مزیت نسبی منطقه ای است که پس از بررسی کارشناسی در استان کهگیلویه و بویر احمد سلستین، گچ و بوکسیت به عنوان پتاسیل های معدنی برای تهیه گزارش های تخصصی توسط مشاور طرح مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت.

پس از بررسی های کلینیکی و کارشناسی با حضور در کارگروه های معدنی طرح احیا در سازمان صمت استان و استانداری، برنامه ریزی برای نحوه فعال سازی این معادن در دستور کار قرار گرفته و بالاخره نهایی و مصوب شد.

از طریق مجری طرح احیا (شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران) طرح های پیش امکان سنجی برای معرفی و نحوه سرمایه گذاری معادن سلستین، بوکسیت و گچ تهیه و در قالب فراخوان اطلاع رسانی لازم انجام شد. پس از ارزیابی و تعیین سرمایه گذار با تعریف نیازهای لازم و تکمیل مستندات مرتبط با پیاده سازی طرح و بازدیدهای کارشناسی مشترک، با حمایت سازمان های مرتبط با موضوع و معاونت امور اقتصادی استانداری، در هفته دولت ضمن صدور مجوزهای لازم توسط سازمان صمت استان و تخصیص زمین در شهرک صنعتی شهرستان بهمئی، با حضور مقامات استانی رسماً کلنگ زنی کارخانه فرآوری سلستین برای تولید کربنات استرنسیوم به ظرفیت 30 هزار تن طی دو فاز و اشتغال نهایی مجموع 300 نفر در منطقه کمتر توسعه یافته کشور انجام شد که موجبات افزایش ارزش افزوده ماده معدنی و جلوگیری از خام فروشی و مهمتر اینکه فعال سازی و توسعه معادن سلستین را در پی خواهد داشت.

برای معادن بوکسیت نیز جمع بندی لازم برای نحوه فعال سازی انجام و سرمایه گذار نیز مشخص شده که در حال نهایی شدن مذاکرات و بررسی های فنی جهت طراحی برای احداث یک واحد فرآوری از طریق طرح احیا در منطقه چرام دردست اقدام می باشد.

 

 

دیدگاه ها (0)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *